Ov helsingborg banfner 2024 1170x330

Sociala skolverksamheten går som en dans

Publicerad 2025-11-11 17:48
Ovpl7
OHS anfaller på bred front, nu även med Matilla Yttergren från Ann Wilsons dansakademi. Foto: JOEL OLOFSSON
Ann Wilson + OV = sant. Med flexibelt fotarbete förenas hiphop och handboll i en gammal tvålfabrik. En samhällstillvänd verksamhet tar ut svängarna och vinner ny mark på Planteringen. Av bara farten passerar OHS (OV Handboll och Skola) en magisk gräns och aktiverar nu över 1000 barn och unga per vecka.

Det börjar med lugn uppvärmning till Ava Max och "Kings & Queens". Men snart blir det hiphop för hela slanten och mer utmanande moves.

– När vi dansar hiphop räknar vi till åtta… på engelska, säger Matilla Yttergren.

Varje vecka sprider hon rytmens och rörlighetens budskap till två barngrupper i Raus Planterings skola.

OLIKA UTMANINGAR

En yngre och livligare med mest första- och andraklassare och en mer följsam – mer lättregisserad om ni vill – upp mot mellanstadieåldern.

– I stället för twostep ska vi göra crisscros. Det kan vara lite svårt, men korsa fötterna såhär, som om ni höll på att kissa på er.

Matilla Yttergren från Ann Wilson Dance & Fitness Academy har ett cv som imponerar: musikalartist, mångårig danslärare, fitnessinstruktör och en bachelorexamen från Glasgow Academy of Musical Theatre Arts. Men hon har annat också, som krävs för att klara uppgiften – social och pedagogisk kompetens.

– Balett är raka ben, hiphop är böjda ben, förklarar hon och visar.

Ett gäng tredjeklassare lyssnar och i spegelväggen på ena kortsidan ser de sig själva växa och utvecklas i rask hiphop-takt.

– Det känns jättebra att komma igång med det här tillsammans med OV, säger Matilla när dagens dubbellektioner är över.

En av tjejerna heter Vilma och fyller nio år just denna vanliga och alldeles speciella dag.

– Jag går i trean och älskar att dansa och helst av allt hiphop, säger hon.

HIPHOP OCH TIKTOK

OHS (OV Handboll och Skola) erbjuder numera dans i anslutning till skoldagen på flera håll i Helsingborg. Matilla Yttergren har exempelvis liknande uppdrag på Västra Berga, Drottninghög och i Kubikskolan på Fredriksdal. Men Raus Plantering är det senaste tillskottet. En geografisk inbrytning i ännu ett så kallat utanförskapsområde. Skolans gympasal – en lokal som tidigare hyst Lekfabriken men ursprungligen tillhört gamla tvålfabriken Victoria – fungerar som bas för nya utsvävningar.

– Jag brukar introducera lite enkla grundsteg när vi börjar. Det verkar bli mycket hiphop här på Raus Plantering. På andra skolor blir det kanske annat upplägg. Som på Västra Berga, där balett är populärt. Eller på Kubikskolan, där det ofta är TikTok-pop som gäller.

David Bergström, resurspedagog knuten till fritidsgården på Raus Planterings skola, konstaterar:

– När vi fick höra om verksamheten i somras så anpassade vi schemat efter det. Många gillar att dansa och i den första gruppen, den med yngre barn, är det gott om killar också. Förhoppningsvis fortsätter en del av barnen att dansa även på sin fritid.

KVÄLLSAKTIVITETER

Sociala framgångskonceptet OHS växer generellt. Antalet läxhjälpare har, tack vare stöd och resurser från flera av OV:s partnerföretag, mer än fördubblats det senaste året. De fysiska aktiviteterna i anslutning till skoldagen har också blivit fler. Dessutom lockar Kvällsexpeditionen, som leds av Moses Alnuman, barn och unga till fria idrottsaktiviteter på Drottninghög, i Viktoriahallen på Planteringen och till Wieselgrensskolan fem dagar i veckan. Fredags- och lördagskvällarnas fysiska övningar är speciellt efterfrågade.

Lägg därtill att OV Handboll och Skola har kontinuerlig handbollsträning för funktionsnedsatta.

Sommarskolan och den gränsöverskridande handbollen under loven är andra bitar i OV Helsingborgs samhällstillvända pussel.

– I dag finns vi på 14 skolor plus lite andra samlingsplatser, som Drottningshögs bibliotek och Filbornahallen. Nyligen sprängde vi tusenvallen och nådde 1040 barn och ungdomar med våra aktiviteter under en vecka, konstaterar Joakim Radermacher på OV Handboll och Skola.

STÖD OCH UPPMÄRKSAMHET

OV Helsingborgs sociala verksamhet startade hösten 2016 med fokus på Dalhem, Drottninghög, Fredriksdal och Söder och har redan uppmärksammats nationellt och har i flera omgångar fått stöd av Kronprinsessparets stiftelse. På lokal nivå har insatserna – för integration och mot utanförskap – bland annat hedrats av Marknadsföreningen i Helsingborgsregionen med utmärkelsen "Årets hjärta".

Samarbetet med ledare från Ann Wilsons akademi gör att OHS kunnat ta ut svängarna ännu mer och kunnat locka ännu fler.

PER OHLSSON
Md ovpl2
Md ovpl4
"I den yngre gruppen finns det gott om killar också", säger David Bergström från skolans fritidsverksamhet. Ibland deltar han till och med själv.
Md ovpl5
Vilma firar sin nioårsdag ,med dubbla danspass. Både med yngre och äldre gruppen. Foto: JOEL OLOFSSON
Md ovpl3
Nytt ljus i gamla tvålfabriken. Foto: JOEL OLOFSSON
Md ovpl8
Officiell Hotellpartner
Officiell Partner – IT/Data
Hållbarhetspartner
Md handbollsligan herr 275px 75px
Md has logo 1
Md md idrottens bingo 250x120

VINSTNUMMER

LÖRDAG 23/8 ⋅ 9626 ⋅ 800 KR ⋅ DAM
LÖRDAG 23/8 ⋅ 11019 ⋅ 570 KR ⋅ HERR

Nyheter via RSS
Levererat av MyClub