P04 direkt till Steg 3 i USM-debuten

Lördagens match mot IFK Bankeryd inleddes skakigt och killarna låg under med fem mål en bit in i andra halvlek. Men sedan lyckades de vända matchen och var ytterst nära att vinna då tre sekunder återstod. Tyvärr blev målet dömt som övertramp och matchen mot Bankeryd slutade 21-21.
Men under söndagen var det inga tvivel på vilket lag som skulle till Steg 3. OV körde väldigt övertygande över både arrangerande Stenungsunds HK 1 (28-19) och Halmstad HF 2 (12-20).
– Killarna visar på en härlig glädje, vilja och lagkänsla. Vårt fantastiska målvakts- och försvarsspel ligger till grund för framgångarna i helgen, hälsar lagets tränare Samir Mammadov och Simon Velander.
De vill också framföra ett stort tack till lagets supportrar!
Sixten Emanuelsson, Mio Nilsson och Fabian Ramelius blev matchens lirare under helgen.
P04 på Skånes handbolls instagram
Under veckan som varit har det även gått att följa OV-killlarnas förberedelser och USM-spel på Skånes handbollförbunds instagramkonto, @skaneshandbollforbund.
Kom till IH och heja fram F04 nu till helgen
Helgen som kommer, 20-21 oktober är det dags för det sista OV-laget att spela Steg 1. Och det sker på hemmaplan. Så boka in lördag och söndag och bege er till IH för att hjälpa F04 till Steg 3.
Se spelschema och resultat för F14 grupp 1:25 på svenskhandboll.se.