Samling AC 12.30, Matchstart 13.30
MV blå tröja.
Vi åker med 2st minibussar tillsammans. Samling 8.45 på klubbstugan.
Åker bara med 2st MV då vi behöver utespelare som dubblar.
Match 1 12.30
Match 2 14.30
Äter tillsammans innan vi åker hemåt.
Samåker
Hej,
Det närmar sig Partille Cup och jag vill bara om det finns ett intresse att ställa upp med ett B18 (07/08) och U21 (04-06)
Kostnaden för cupen detta året ligger på 3000kr/pers så tillkommer busskostnaden.
Klubben står för anmälningsavgiften samt kostnaden för 2 ledare/lag.
20 Mars – Sista dag att anmäla till mig hur många lag ni vill anmäla till Partille Cup. Klubben anmäler därefter samtliga OV-lag till Partille Cup.
10 April – Sista dag att betala in deltagaravgiften x antal deltagare/ lag till klubben ( samt ledare om det överstiger 2 / lag ) Betala till BG 761-4621 – Ange vilket lag det gäller samt antal ni betalt för ( spelare + ledare ) Klubben betalar därefter in till Partille Cup.
1 Juni – Sista dag att anmäla hur många som vill åka med bussen ( exakt kostnad vet vi först när vi vet hur många som vill åka med, förra året landade det på 420kr/pers )
10 Juni – Sista dag att betala bussavgiften. Betala till BG 761-4621 eller swisha till 123 527 66 96 och märk betalningen med vilket lag det gäller samt antal ni betalt för.
Läs mer om cupen här https://partillecup.com/sv
Lördag 20/9
10.30 HK Drott – OV
13:30 HK Country – OV
16:30 HK Drott – HK Country
Lördag 20/9
10.30 HK Drott – OV
13:30 HK Country – OV
16:30 HK Drott – HK Country
Lördag 20/9
ott – OV
13:30 HK Country – OV
16:30 HK Drott – HK CountryGemensamt gym-pass med C. Hall
Gemensamt gym-pass med C. Hall
Gemensamt gym-pass med C. Hall
Gemensamt gym-pass med C. Hall
Vem tränar denna träning?
Gemensamt gym-pass med C. Hall
Gemensamt gym-pass med C. Hall
Dela med P16
Gemensamt gym-pass med C. Hall
Tränar med P16
Gemensamt gym-pass med C. Hall
HJ med P16
Gemensamt gym-pass med C. Hall
Tjena!
Vi har 4 pass innan Partille. När ni klickar i så skriver ni om ni inte kan något av datumen.
Måndag 16/6
HJ – AC 18.00-19.30
Onsdag 18/6
HJ – AC 19.30-21.00
Måndag 23/6
HJ – AC 18.00-19.30
Onsdag 25/6
HJ – AC 19.30-21.00
Under en kväll belyser vi idrottspsykologi för handbollsspelare.
Du får chans att både fråga och få svar på frågor kring idrottspsykologi.
Innehållet kommer att handla om hur du som spelare kan arbeta med idrottspsykologi för att må bra och prestera på handbollsplan.
Vi kommer under träffarna att arbeta tillsammans och göra en del praktiska övningar.
Tanken är att du kan ha nytta av dem i ditt handbollsspelande.Vi kommer träffas F/P 14 tillsammans och F/P A, D/H J tillsammans.
Det kommer även bli någon form av uppföljning.Kvällarna leds av Johan Ekengren som är universitetslektor i tillämpad idrottspsykologi vid Högskolan i Halmstad. Johan har mångårig erfarenhet av idrottspsykologiskt arbete med idrottare på elit- och landslagsnivå. Bland annat har han funnits som expertstöd i idrottspsykologi inom Svenska Handbollförbundet sedan 2003. I dagsläget utbildar han exempelvis tränare inom Sveriges Olympiska Kommittés Topp- och talangprogram.
Hej!
Nu är det dax för årets höjdpunkt på Helsingborgs Arena
Läs nedan. Ta med alla ni känner denna kväll =)
Samtliga spelare ska närvara och jag hoppas ni kan hjälpa till att fylla arenan.
Länk för familj och vänner hittar ni i mailet.
Spelare anmäler sig i kallelsen så löser jag resten.
Nu ska vi slå rekord!
I veckan drar herrarnas VM igång och under tiden är det matchuppehåll för våra herrar. Men tiden går fort och herrarnas återstart i Handbollsligan närmar sig med stormsteg – den 5 februari smäller det mot IFK Kristianstad. Ett laddat derby med andra ord!
Matchen är också en ”gratismatch” där ett antal av våra partners står för inträdet. De betalar från 2 till 4 kronor per åskådare som kommer på matchen. Rekordet vid tidigare partnermatcher är 3 075 åskådare.
Detta vill vi förstås slå!
Det är därför jätteviktigt att hela vår ungdomsavdelning sluter upp och kommer för att vi ska få såväl ett bra evenemang som intäkter till föreningen. Vi kommer placera alla OV-ungdomar på teleskåpläktaren (sektion G och H) och därigenom skapa en grön vägg.
Detta betyder också att den 5 februari kommer vi att avboka alla träningstider från kl. 18.30 så vi inte får böter från kommunen avseende outnyttjade träningstider.
Vi ber er nu skriva in i ert lags kalender att det är gemensam aktivitet så att alla redan nu bokar upp denna kväll.
Inträdet är alltså gratis men eftersom matchen går i Arenan måste biljetterna bokas. Skicka ut informationen till föräldrarna om hur de bokar biljetter, det gör de på: https://liveday.se/stores/2Vk35NMEp9qbLpQHYZeRYtNBhPk
Idag öppnande bokningen av biljetter och efter en dryg timme var redan många platser bokade så vill föräldrarna ha bra platser så gäller först till kvarn att boka i tid.