Ov helsingborg banfner 2024 1170x330

Möt SEB, banken som investerar i läxhjälp

Publicerad 2026-04-30 09:15
Seb bild  1
Magnus Janghed Askler, längst till höger, tillsammans med stora delar av SEB:s läxhjälpare i Helsingborg. Banken stöttar OV Handboll och Skola lokalt med personalresurser.
PARTNERSNACK. När sponsorinsatserna generellt blivit restriktivare har SEB ändå valt att hålla kvar vid det goda skolexemplet. Banken lånar nämligen ut personal, som på betald arbetstid stöttar med läxhjälp och därmed garanterar fortsatt utveckling av OV:s lokala integrationsarbete.

Det går bra nu och OV har för första gången båda sina representationslag i högsta serien, Handbollsligan. Men vi är mer än elit – breddsatsning och socialt engagemang gör föreningen till en viktig aktör i lokalsamhället.

Magnus Janghed Askler är kontorschef på SEB i Helsingborg, Landskrona och Ängelholm, och själv en del av läxjouren. Vilket innebär att han utför marktjänst i klassrummet några gånger per termin inom ramen för OHS (OV Handboll och Skola).

Varför har ni valt att hålla fast vid ert sociala handbollsstöd?

– Samarbetet inleddes långt innan jag blev kontorschef i Helsingborg och det känns som en viktig grej. Förr var det vanligare med stöd till alla möjliga idrottslag i hela landet. Det utrymmet finns inte längre men vi har valt att satsa på OV lokalt på grund av deras samhällsengagemang.

Hur funkar det?

– Vi är i Slottsvångsskolan en gång i veckan med vår personal och bidrar med läxhjälp. Totalt är ett 20-tal medarbetare engagerade. Eftersom uppslutningen är så stor blir det väl två, tre insatser på golvet per termin för var och en av oss.

Vad ger det er?

– Behovet är stort och den här verksamheten har nog lett till någon sorts uppvaknande för många av oss. Det känns bra i magen helt enkelt. Hemma hjälper vi ju ofta våra egna barn så gott vi kan, men alla föräldrar har inte samma förutsättningar. Det är sannerligen inte lätt heller. Ta svenskaböckerna som exempel – de är inte precis uppdaterade. Vem vet vad det är för skillnad på byrå och hurts? Eller kravatt och slips..? Vi har annorlunda referensramar i dag men många gamla glosor hänger med i skolböckerna.

Vilket förhållande har du själv till föreningslivet i allmänhet och handbollen i synnerhet?

– Handboll ligger mig varmt om hjärtat även om jag har brett idrottsintresse. Jag har hållit på med bland annat fotboll, handboll, innebandy och golf och tillbringade ungdomsåren i Lugi. Nu är jag engagerad som ledare i HK Ankaret i Bjärred där jag har en grabb som spelar i P13-laget.


Fotnot: NÅGRA SOM GÖR SKILLNAD

Partnerpresentationen, som inleddes med Säljp!tch, är ett sätt att tacka de som med sitt engagemang stöttar handbollen på alla nivåer och som verkligen gör skillnad för OV Helsingborg. Vi fortsätter med det goda skolexemplet, SEB. Banken som lånar ut kapital i form av personalresurser, och som gör både elit- och, breddsatsningar, liksom sociala åtaganden, möjliga.

PER OHLSSON
Md aa l xw
Läxhjälp, en del av OHS.
Md aovpara
Parahandboll med bas på Filborna, en del av OHS.
Md akwiesel 3
Kvällsexpeditionen på Wieselgrensskolan, en del av OHS.
Officiell Hotellpartner
Officiell Partner – IT/Data
Hållbarhetspartner
Md handbollsligan herr 275px 75px
Md has logo 1
Md md idrottens bingo 250x120
Nyheter via RSS
Levererat av MyClub