Damerna vidare i Svenska cupen

Enda orosmolnet inför matchen var det faktum att målvakten Johanna Brejding stukade sin fot under uppvärmningen och fick se matchen liggandes horisontellt utmed sidlinjen, med ett ordentligt paket om foten. I stället fick nyförvärvet Isabell Velander chansen att ta det fulla ansvaret som ensam målvakt för dagen och gjorde detta verkligen med den äran. Eller vad sägs om endast tre (!!) insläppta under den andra halvleken, vilken även innefattade två straffräddningar av Isabell.
En annan som "hade dagen" var Moa Lindén, som när hon har ställt in siktet tillhör en utav de absolut skarpaste skyttarna i Allsvenskan. På egen hand kom hon nämligen upp i en målskörd som tangerade Baltichofs hela målproduktion denna eftermiddag. Ingen skugga ska dock falla över gästerna från Göteborg den här dagen. Det unga laget har brandskattats på spelare och trots underläge från i princip minut ett, så gav man aldrig upp, utan krigade för varandra matchen igenom.
Nu väntar nya utmaningar för OV:s damlag, som i nästa omgång får möte en gruppetta. Vilka det blir får vi svar på under innevarande vecka.