Damerna skakade Boden

Damerna kroknade i slutet
Förlusten var givetvis bitter och tung på alla sätt och vis, men om man pressar överlägsna seriesegrare på bortaplan och är i ledningen i 80% av matchen, så vilar man med all önskvärd tydlighet att man är ett lag att räkna med kommande säsong. Truppen kommer nästa säsong i princip vara intakt och med ett par spelare tillbaka, som större delen av det här året fått tillbringa på läktaren på grund av skada. Damlaget tar hela tiden steg i rätt riktning och det här var ännu ett i raden.
Det är bara att gratulera Boden till en välförtjänt serieseger - jag vågar göra det, även om det finns en teoretisk risk att man ska missa det. Det krävs en förlust mot ett AIK som redan tycks ha checkat ut (förlust i dag med 18 bollar mot LUGI) och som inte har ett dugg att spela för finns inte på kartan för att man ska missa det. Jag tar chansen att redan nu önska Boden lycka till i "ligan". Vilka som får kvala står skrivet i stjärnorna och slaget står mellan Kärra och LUGI. Här kommer OV att spela en viktig roll, då man ju möter Kärra på hemmaplan i den sista omgången medan LUGI möter avsågade Alingsås. Vi får väl se hur långt motivationen räcker för tjejerna, nu när chanse till avancemang är borta. En fjärdeplats som sämst är säkrad, oavsett hur det går i den avslutade matchen.
Bra i OV var många, men Hanna Thuresson stack ut den här gången. Ebba Fossum blev bäste målskytt och Johanna Brejding blev utsedd till bäste spelare – för vilken gång i ordningen vet jag inte – men det är precis lika välförtjänt varje gång. Det här var en förlust som kunde ha varit en seger om inte handbollsmatcher ibland är tio minuter för lång.a