Ov helsingborg banfner 2024 1170x330

Succétränarna förlänger och leder OV Helsingborg i Handbollsligan

Publicerad 2026-04-30 10:24
54760839275 0fa7a00528 o
Efter det historiska avancemanget till Handbollsligan för damerna står det nu klart att succétränarna Daniel Engdahl och Zoran Buzdika följer med laget upp i högsta serien. Båda har skrivit på nya kontrakt över kommande säsong och blir därmed kvar som ansvariga för lagets fortsatta satsning. Förlängningen innebär att OV Helsingborg fortsätter bygga vidare på den kontinuitet och det ledarskap som lagt grunden till de senaste årens framgångar, med kulmen i avancemanget till Handbollsligan.

Så här säger tränarna själva om sina förlängningar:

"Det har varit en resa fylld av inspiration, kärlek och hårt arbete. Tillsammans med Daniel, också blivit en nära vän, har det varit väldigt inspirerande och lärorikt att leda det här laget vid hans sida. Uppflyttningen är resultatet av passion, gemenskap och kärlek till sporten. Tjejerna har varit fantastiska och har visat en otrolig vilja hela vägen. Vi är stolta över allt vi åstadkommit och jag ser fram emot nästa säsong tillsammans med Daniel", säger Zoran Buzdika.

"Det är inte talang som tar dig hela vägen, det är viljan att aldrig ge upp."

Daniel Engdahl fyller i:

"Jag instämmer i allt vad Zoran säger. Det har varit ett hårt arbete för att ta oss hit där vi är idag och även om vi har haft både höga toppar och djupa dalar så har vi hela tiden drivits av att bli en procent bättre varje dag och försökt hitta nya vägar framåt. Att vi får förtroendet från klubben att fortsätta leda laget i sin debutsäsong i Handbollsligan känns naturligtvis helt fantastiskt och motiverande och det finns ingen jag hellre gör det med än med min fina vän Zoran.", säger Daniel Engdahl

"Grabbarna verkar ju uppenbarligen älska varandra och det vill man ju inte förstöra så det är väl lika bra att de får förtroende ett år till, säger Helena Gardevall med glimten i ögat. Skämt å sido så hade det väl varit tjänstefel att inte förlänga med dessa båda herrar som under lång tid har byggt upp något som generade i en Ligaplats till slut. Precis som vi ser en positiv utveckling hos våra spelare så ser vi det också i våra tränare både på det individuella planet och som kollegor. Kontinuitet och tålamod har varit våra ledord nu i fem år och det har visat sig vara en framgångsfaktor både på spelar och tränarfronten. Det känns tryggt och helt underbart att både Daniel och Zoran ville förlänga sina kontrakt" avslutar Helena Gardevall, sportgrupp dam OV Helsingborg

För mer information, vänligen kontakta:

Daniel Engdahl, tränare, 070-455 42 26

Zoran Buzdika, tränare 073-474 72 22

Helena Gardevall, Sportgrupp Dam, 076-858 50 88

Officiell Hotellpartner
Officiell Partner – IT/Data
Hållbarhetspartner
Md handbollsligan herr 275px 75px
Md has logo 1
Md md idrottens bingo 250x120
Nyheter via RSS
Levererat av MyClub