Ov helsingborg banfner 2024 1170x330

Revansch och OV firar jul på säkrare mark

Publicerad 2025-12-19 21:15
Marcus n
Marcus Norrbrink sparade inte på krutet i första halvlek, och redan där var matchen i princip avgjord. Åtta mål totalt för matchens hemmaspelare.
Det finns matcher och det finns matcher, och även om många – inte minst en och annan tränare – hävdar att alla segrar ger lika många poäng, så känns vissa triumfer mer angelägna. Som den mot bottenkrigande Guif, närmast bakom i tabellen. Efter 33–20 (17–8) kan OV njuta lite mer av julfriden.

Storförlust med 14 bollar i Eskilstuna för några veckor sedan blev till seger med 13 hemma.

Det var ett revanschsuget OV som körde över rödklädda Guif. Snabb 5–0-ledning och egentligen aldrig någon nerv i en match där Jesper Lindgren fick mycket speltid bakåt och tackade genom att styra upp försvarsspelet rejält och så hade Marcus Norrbrink en sån där… ja, Marcus Norrbrink-halvlek, före paus då det mesta hittade rätt.

Inte ens ett falskt brandlarm, utrymning av lokalen och 20 minuters uppehåll släckte hemmagnistan, även om andra akten blev lite avslagen.

BRANDSKATTAT

Låt oss säga det direkt. Bortamatchen mot Guif – 14 bollar i baken – var ett bottennapp, och med den var revanschlustan rätt påtaglig på fredagskvällen några dagar före jul.

Då, i Eskilstuna, var OV hårt brandskattat av skador och avstängningar. Nu var det aldrig något snack.

– Vi tog med oss det som var bra från Hammarbymatchen i förra omgången, för även om vi förlorade var det mycket som var bra då. Men framför allt var vi sugna på seger efter förlusten senast vi mötte Guif och det märktes redan i omklädningsrummet och på uppvärmningen, kommenterade Oscar Johansson i Handbollsligan.live.

– Vi gör ett bra jobb och det är roligt att spela handboll en kväll som denna.

TÄTT BAKÅT

Försvarsspelet var nyckeln. Guif tilläts inte komma till vettiga avslut och det blev mest tafatta försök som Martin Nagy, när gästerna träffade mål, ofta parerade.

Lite slarvigare och lite missar i solklara lägen efter paus, men en match som lovar gott och gör att OV kan njuta lite mer av julfriden.

Men snart är det allvar igen. Två tuffa matcher återstår före nyår – HK Malmö borta på annandagen och Önnered hemma tisdagen 30 december.

Målen OV: Marcus Norrbrink 8, Alfred Arnelin och Marcus Björkman 4, Oscar Johansson och Elliot Eriksson 3, Andreas Windahl, Tobias Ljungmark, Anton Lindblom, Anders Forsell Schefvert och William Bengtsson 2, Jacob Andersson 1.

PER OHLSSON
Officiell Hotellpartner
Officiell Partner – IT/Data
Hållbarhetspartner
Md handbollsligan herr 275px 75px
Md has logo 1
Md md idrottens bingo 250x120
Nyheter via RSS
Levererat av MyClub